Jesteś tutaj: Start „NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI- MYŚL EKOLOGICZNIE I EKONOMICZNIE zajęcia świetlicowe on-line.
Z niemarnowaniem żywności jest jak z oszczędzaniem. Wszystko zaczyna się w głowie. Bez odpowiedniego nastawienia i gotowości do zmian raczej się nie uda. Czy zdarzyło Wam się kiedyś wyrzucić do śmieci pieniądze? Nawet jakieś drobne-np. 50 groszy czy 2 złote? Albo chociaż pięciogroszówki które zajmują miejsce w portfelu? A może raz
w miesiącu lub raz na dwa przykładacie kartę zbliżeniową do terminalu w sklepie, płacicie 50 zł, ale nie zabieracie zakupów? Te pytania wydają Wam się pewnie absurdalne. No to uświadomcie sobie, że jedzenie to też pieniądze. Każda zmarnowana żywność to właśnie Wasze ciężko zarobiona kasa, która niezauważenie, małym wartkim strumykiem wypływa z waszych portfeli.
Aby nie marnować jedzenia w waszych domach, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
https://www.youtube.com/watch?v=CJxq4rujWhI
Produkty spożywcze dzielą się na takie, które szybko tracą trwałość, i na takie, które po przekroczeniu daty jeszcze długo są dobre do spożycia. Produkty mają różne oznaczenie dat przydatności.
Przeczytajcie tą krótką historyjkę i wyszukajcie w tekście zdania, które mówią o sposobach na niemarnowanie żywności.
“Dziś sobota. W rodzinie Państwa Niezorganizowanych panuje sobotnia krzątanina. Wszyscy sprzątają, piorą i gotują! Pan Niezorganizowany został poproszony przez żonę o zrobienie zakupów. Ponieważ szkoda mu było czasu, nie sporządził wcześniej listy zakupów. W sklepie skierował się wprost do regałów z produktami w promocyjnych cenach. Wypełnił koszyk produktami spożywczymi po brzegi tak, że w drodze do kasy się z niego wysypywały! Zadowolony wrócił do domu i w pośpiechu rozpakował zakupy. Jogurt postawił na blacie kuchennym, zamiast wstawić go do lodówki. Źle przechowywany, po dwóch dniach jogurt zrobił się kwaśny i nie nadawał się do jedzenia. Pan Niezorganizowany odkrył po tygodniu, że data przydatności do spożycia kefiru minęła, więc go wyrzucił. Na kolację Pan Niezorganizowany zrobił sobie olbrzymią kanapkę. Niestety, nie dał rady zjeść jej całej, bo jego żołądek był już pełny…i połowa kanapki również wylądowała w koszu.”
Pytanie: jakie błędy popełnił Pan Niezorganizowany? Na co powinien zwrócić uwagę następnym razem?
Regularnie sprawdzaj lodówkę- które produkty zaraz stracą ważność, co mamy, a co trzeba dokupić by ze składników, które już są powstało jakościowe jedzenie.
https://www.youtube.com/watch?v=fgzdExRM5xY
Praca plastyczna:
Woreczki na warzywa i owoce.
Tym razem stworzymy coś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju – własne woreczki do pakowania warzyw i owoców! Ograniczanie plastiku będzie teraz jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.
Własne woreczki na warzywa i owoce!
Co będzie potrzebne:
✔ spory kawałek lekkiego materiału,
✔ nożyczki,
✔ igła i nitka,
✔ sznurek.
Własny woreczek na warzywa i owoce to niepowtarzalny i niezwykle użyteczny sklepowy gadżet. Nie dość, że każdy stworzy coś jedynego w swoim rodzaju, to dbanie o planetę i środowisko stanie się prostsze i przyjemniejsze. Wszystkie potrzebne materiały dobierzcie według własnego gustu, aby potem w sklepie móc pochwalić się swoim dziełem.
https://www.youtube.com/watch?v=AcYAHuGxwO4
Z pozdrowieniami:
Małgorzata Pietrzykowska